30 серпня 2019 р.

Сімейна, дистанційна, екстерн: як навчатися вдома

Kids Space

Зараз  будемо   говорити  не   про  причини  переходу на "домашнє"  навчання. У кожного вони свої. І  не про  те,  як організувати  себе/дитину, щоб  у  вас   все вийшло. Тут  теж у  кожного  свої  можливості.  

Якщо ви вирішили не вести дитину до школи, розберемо  три  варіанти (форми) освіти,яка для вас підходить.  Дистанційну, екстернат та домашню (сімейну). Усі  вони прописані у ЗУ "Про освіту",тож, надають вам право навчатися "вдома".

Одразу скажу, що, за словами  директора департаменту освіти  та гуманітарної політики ЧМР С. Воронова, здобути освіту за дистанційною, екстернатною та сімейною формами У 2019-2020 навчальному році можна в будь-якому закладі загальної середньої освіти м. Черкаси.  

Ця  можливість - майже революція у системі  освіти. Бо так  було не  завжди. До теперішнього часу черкаські хоумскулери  викручувались  як могли.   Навчатися вдома і не бути  ніде  оформленому не  можна. В основному записувалися  на дистанційку до інших міст (Харків, Вінниця, Київ). Платили за це чималі кошти, але іншого виходу  не  було. На екстернат  місцеві школи не брали,  а домашня  освіта, хоч і була прописана у  законі,  стала  доступна тільки у цьому  році.

Домашня (сімейна) освіта

Прийняття  на законному рівні домашньої форми  здобуття освіти чекали  з квітня 2016 року. У ст.10  поданого  тоді законопроекту "Про освіту"  визначили сімейну (домашню)  як індивідульну  форму  навчання. У тій  же  статті  сказали, що батьки (законні   представники)  самі  організовують освітній процес  своєї  дитини і  несуть  за це повну  відповідальність. У вересні 2017р. новий ЗУ "Про освіту" набув чинності. Але механізмів реалізації домашньої освіти не було. Лише 10 липня 2019р. МОН видало  Наказ №955, яким затвердило Положення, де чітко  прописано "хто, як і  куди", якщо ви  обираєте  варіант домашньої (сімейної) форми. А головне,  дитину зарахують на домашню, "якщо батьки виявили бажання". Тобто, вам не  потрібні причини (ви хворі, особливі, десь  часто  і далеко  у роз'їздах, цілодобово на спорті/музиці тощо). У Положенні   мова іде  про  "індивідуальний  темп здобуття   освіти, урахування  здібностей, інтересів  і  потреб"... Це, я вам  скажу, вже  демократія. Аби  не  спрацювало радянське "від кожного - за здібностями, кожному -  за  потребами".

Оскільки  домашня - це індивідуальна форма освіти,  зарахувати у школу вас мають  без  прив'язки  до території обслуговування. Також  для дитини  мають розробити  індивіуальний план та  організувати консультації.  Батьки можуть брати участь у розробленні індивідуального навчального плану та погоджувати його. Цим  планом  можуть визначатися форми та засоби оцінювання навчальних досягнень здобувачів освіти. А ще ви маєте право  безкоштовно користуватися підручниками, навчальними посібниками та іншою літературою бібліотечного фонду.

Отже, для  того, щоб оформитися на домашню форму  освіту, достатньо вашого бажання. Обираєте школу/викладача, пишете заяву на ім'я  директора та  чекаєте на  його наказ. При  бажанні,  берете участь у розробці  індивідуального  плану,  адже хто, як  не ви, знає особливості  розвитку своєї дитини. 

Екстернат
Іще одна індивідуальна форма освіти, порядок здобуття якої  визначено Наказом МОН №955.

Екстернатна форма здобуття освіти (екстернат) - це спосіб організації навчання здобувачів освіти, за яким освітня програма повністю засвоюється здобувачем самостійно, а оцінювання результатів навчання та присудження освітньої кваліфікації здійснюються відповідно до законодавства.

У Положенні сказано, що для навчання  на  екстернаті у вас мають  бути причини: стан здоров'я,  статус  біженця, проживання за кордоном  або  на  неконтрольованій  території, надзвичайні ситуації). Також  серед причин - ваше бажання самостійно  опанувати зміст  окремих навчальних предметів. Але, у такому випадку навчання буде поєднуватися з  іншою інституційною (очною, зоачною, дистанційною) формою освіти без зарахування на екстернат. Якщо ж ви вже  самостійно/прискорено опанували зміст навчальних предметів одного або декількох класів/окремих навчальних предметів, -  також маєте право на екстернат. 

Якщо ви зараховані на екстернат по причині бажання/по факту самостійного опанування предметів, то продовжувати навчання екстерном будете лише за умови засвоєння програми на рівні не нижче середнього. Засвоїте  на  початковому рівні  -  можуть перевести на інституційну форму освіти. 

У випадку відсутності документа про освіту та з метою визначення класу, до якого має бути зарахована дитина, результати попереднього навчання можуть бути встановлені комісією, яка проведе оцінювання  рівня знань . Оцінювання проводить заклад освіти, в якому організовується екстернат на підставі заяви  особи, яка подавала заяву про зарахування (переведення) на екстернат.

Як і  у  випадку з домашньою  формою,  зарахування має  відбуватися без  прив'язки  до території  обслуговування. У Положенні  сказано, що зарахування на індивідуальну форму здійснюється відповідно до пп.4,5,8 розділу I Порядку (а про територіальну прив'язку йдеться у п.6 розділу І Порядку)

Дистанційна освіта
На відміну від індивідуальних (екстернату та сімейної), дистанційна  - інституційна форма здобуття  загальної середньої освіти (сюди ж відносять очну (денну, вечірню), заочну та мережеву). 

Дистанційне навчання - це індивідуалізований процес здобуття освіти, який відбувається в основному за опосередкованої взаємодії віддалених один від одного учасників освітнього процесу.

Ключові слова тут "індивідуалізований" та "віддалених". Що і визначало вибір батьків хоумскулерів. Ви займаєтесь усвоєму темпі, не відвідуючи школу.   Лише раз на чверть (зазвичай) виконуєте (віддалено) контрольні. Висилаєте  поштою роботи на папері та проходите онлайн тести. Так працюють школи, які надають платні послуги з дистанційної освіти. Є й безкоштовні. Тоді треба  приїхати на контроль раз  на чверть.  Але вартість проїзду та проживання в іншому місті виходить батькам в майже таку суму, як платне навчання. 

Навчальний заклад  затверджує окрему програму, за якою ви навчаєтесь.

Контроль знань відбувається відповідно до рішення навчального закладу: дистанційно або очно.

Строк навчання учнів за дистанційною формою має бути не меншим, ніж за денною формою за відповідними освітньо-кваліфікаційними рівнями, напрямами підготовки та спеціальностями.


Ви можете навчатися на денній чи екстернатній формі з використанням технологій дистанційного навчання. Для цього у закладах освіти має бути  відповідне кадрове та системотехнічне забезпечення.


Згідно Положення, дистанційне навчання організовується для учнів (вихованців), які з будь-яких причин не можуть відвідувати навчальні заняття в ЗНЗ. А серед категорій учнів, на яких зорієнтоване дистанційне навчання є "обдаровані діти та молодь, які спроможні самостійно або прискорено опанувати навчальні програми". Тобто, якщо ви скажете, що ваша дитина може самостійно засвоїти предмети плюс назвете будь-яку причину, чому вона не може ходити  до школи,  вам не мають права відмовити  в навчанні за дистанційною формою..

Хоча, на практиці, щоб зарахувати дитину на дистанційку, батьки указують причину "проживання за межею пішохідної доступності до ЗНЗ". Тому можуть оформитися лише  в інше  місто.  А це додаткові, не малі витрати.  

Можливо ситуація зміниться, після того, як очільник міського департаменту освіти С.Воронов запевнив, що дистанційна форма буде доступною у будь-якому знз м. Черкаси у 2019-2020 навчальному році. Так батьки зможуть забезпечити реалізацію права своєї дитини на безкоштовну освіту. 

Kids Space / Адміністратор

...

0 коментарі :

Дописати коментар